dada
Pridružen/-a: 14.10. 2011, 07:05 Prispevkov: 742 Kraj: Lavrica
|
Objavljeno: 31 Jan 2013 17:09 Naslov sporočila: O stranskih učinkih zdravil |
|
|
Prav je, da bolniki z miastenijo poznajo tudi stranske učinke zdravil, ki jih jemljejo, da lažje o tem obveščajo svojega nevrologa, ki lahko terapijo zamenja ali zmanjša.
STRANSKI UČINKI INHIBITORJEV HOLINESTERAZE (Mestinon, Mytelase, Prostigmin)
Pri jemanju večjih odmerkov kortikosteroidov, lahko pride do sprememb na gladkih mišicah. Pokaže se lahko kot slabost, bruhanje ter bolečine in krči v trebuhu. Lahko pride do povečanega izločanje goste lepljive sline in do močnejšega potenja. Na mišicah po celem telesu se lahko pojavijo trzljaji, boleči krči in oslabelost.
Pojavijo se lahko stranski učinki na centralnem živčnem sistemu, kot je razdraženost, nemir in tesnoba.
STRANSKI UČINKI KORTIKOSTEROIDOV
Kortikosteroidi lahko poškodujejo želodčno sluznico, zato jih vedno jemljemo na poln želodec, priporočljivo je čez dan popiti tudi več mleka ali jogurtov.
Zdravnik naj vam poleg vedno predpiše še zdravila za zaščito želodca.
V slučaju, da imate bolečine v želodcu se pred spanjem priporoča še Ranital ali Venter čez dan.
Če se vam pojavlja bolečina v 1 do 3 ur po jedi, obvezno o tem seznanite zdravnika. Še posebej, če se poleg pojavi še bruhanje ali črno blato.
Pri bolnikih s kortikosteroidi so nujno potrebne občasne labolatorijske kontrole sladkorja v krvi, saj se le ta lahko blago poviša in je potem potrebna diata.
Bolniki z imunosupresivno terapijo so bolj dovzetni za infekcije, zato je pomembno, da se v hladnem vremenu dobro oblečejo in se izogibajo zaprtih prostorov kjer se zadržuje veliko ljudi (kino, avtobus...).
Bolnik, ki dlje časa jemlje kortikosteroide, mora paziti pri prehrani, zaradi velike možnosti, da bo prehitro pridobival na teži ali se mora držati stroge diete, če je telesna teža že preveč povečana.
V teh primerih je potrebna prehrana bogata z beljakovinami in vitamini. Maščobe, ogljikove hidrate in kuhinjsko sol pa mora reducirati.
Potrebno je redno kontrolirati koncentracijo kalija, ker jemanje kortikosteroidov poveča izločanje kalija z urinom. Če so vrednosti kalija nizke, bo zdravnik predpisal dodatno jemanje kalija. Živila, ki so bogata s kalijem so predvsem paradižnik in krompir ter banane.
Lahko se blago poveča krvni tlak, ki se ga zlahka zdravi z zdravili za nižanje krvnega tlaka.
Lahko se razvije tudi osteoporoza. Zato naj bo bolnik aktiven po svojih močeh. Ker premalo gibanja pospeši razvoj osteoporoze.
Siva mrena, ki se občasno pojavi je razlog za zmanjšanje kortikosteroidov. Izjemoma, pri visokih dozah kortikosteroidov ob dolgotrajnem jemanju, je lahko siva mrena tako huda, da je potrebno operativno zdravljenje.
Priporoča se dobro čiščenje kože na obrazu, ker se lahko pojavijo akne. Antibiotiki se dajajo le, če je to nujno potrebno in so akne že inficirane.
Če v telesu zastaja voda, se to zdravi z zdravili za odvajanje vode.
Kljub temu, da pri zdravljenju s kortikosteroidi lahko pride do več stranskih učinkov, vseeno njihova korist odtehta težave, k ise mogoče pojavijo. _________________ ****************************************
https://www.facebook.com/actio.si |
|